Jerzy Kawalerowicz malarz X muzy. Painter of the tenth muse Zobacz większe

Jerzy Kawalerowicz malarz X muzy. Painter of the tenth muse

01 - Praca zbiorowa

Używane

Książka z 2012r. (język: polski, angielski)

Ilość stron: 267

Wydawnictwo: Muzeum Kinematografii Łódź

ISBN: 978-83-88820-43-4

Format: 23x24 

Więcej szczegółów

48,00 zł

Opis

Okładka miękka usztywniona
Stan książki bez śladów użytkowania jak nowa

Więcej informacji

Książka polsko - angielska ,  poświęcona wystawie "Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy"  jaka została przygotowana przez Muzeum Kinematografii  w Łodzi z okazji  90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Reżysera, jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych, autora znanych ekranizacji Faraona, Austerii, Matki Joanny od Aniołów i Quo vadis, laureata wielu prestiżowych nagród filmowych m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie, współzałożyciela Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wieloletniego szefa „KADR-u”. 

W książce znajdziemy :

  • obszerny wstęp o Jerzym Kawalerowiczu z perspektywy muzeum kinematografii
  • Wywiady
  • portrety i zbliżenia
  • Opinie, relacje
  • Słowo o "Kadrze"
  • W oczach innych

Publikacja była dopełnieniem wystawy i prezentuje wiele ciekawych informacji oraz wiele unikatowych zdjęć.

Na wystawie,  po raz pierwszy  zaprezentowano tak bogaty materiał ikonograficzny dotyczący Jerzego Kawalerowicza, nigdy do tej pory nie pokazywany, w tym obszerną kolekcję  plakatów wydanych na całym świecie do zrealizowanych przez niego filmów.
Pośród wystawionych plakatów są unikatowe egzemplarze pochodzące z Argentyny, Kuby, Rosji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Francji, USA, Niemiec, Japonii.
Ich liczba i róznorodność   świadczy o  ogromnej popularności polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Wystawa pokazuje życie i twórczość Jerzego Kawalerowicza poprzez pieczołowicie zgromadzony i niezwykle bogaty materiał ikonograficzny m.in. fotosy, werki i inne archiwalia, w tym dokumenty osobiste.

Wielka postać polskiego kina - reżyser, scenarzysta, producent.

Kawalerowicz otrzymał dwa doktoraty honoris causa - paryskiej Sorbony (1998 r.) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2000 r.). W 2005 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za osiągnięcia życia, a dwa lata później na festiwalu filmowym w Gdyni został uhonorowany Platynowymi Lwami za całokształt twórczości. Reżyser zmarł 27 grudnia 2007 roku w Warszawie, w wieku 85 lat.

Produkty powiązane

30 Inne produkty w tej samej kategorii: