Obniżka! Artur Glisczyński pieśniarz fabrycznej Łodzi Zobacz większe

Artur Glisczyński pieśniarz fabrycznej Łodzi

Karwacka Helena

Używane

Książka z 1975r.

Ilość stron: 350

Wydawnictwo: Łódzkie

Więcej szczegółów

52,50 zł

-30%

75,00 zł

Opis

Wydanie pierwsze I
Okładka miękka
Stan książki Zagniecenia oprawy
Strony czyste w stanie dobrym
Uwagi Nakład: 1294 egz.

Więcej informacji

Artur Gliszczyński należał do tej licznej w jego epoce rzeszy utalentowanych literacko dziennikarzy, którzy zarabiając piórem na chleb codzienny nie mieli czasu na staranniejszą i szlachetniejszą uprawę posiadanego talentu, a tylko swoiście rabunkową gospodarką pobudzali go często do przedwczesnego i nadmiernego owocowania. Swój poetycki talent hojnie roztwonił w rymowanych gawędach i felietonach, humorystczno-satyrycznych i okolicznościowych wierszach, których wiele ozdabiało numery świąteczne i dodatki niedzielne codziennych pism wydawanych na przełomie XIX i XX wieku. I tam zapewne pozostałyby zupełnie zapomniane, gdyby nie pamięć przyjaciół poety, którzy po jego przedwczesnej śmierci zatroszczyli się o wydanie ich niewielkiego wyboru w zbiorku "Humor i satyra" (1912) i stanowiących dziś rzadkość bibliofilską publikacjach okolicznościowych wierszy.
Za jego życia autor wydał najwartaściowsze swoje wiersze w zbiorku "Z mroku i dymu" (1901) oraz kilka rymowanych gawęd w cienkim tomiku "Obrazki" (1907). 

"Z mroku i z dymu" to zbiór, który dotyczy bezpośrednio miasta Łodzi.

Książka przeprowadzi nas przez świat młodego pisarza , który przyjechał do fabrycznej Łodzi z pobliskiej Warszawy. Przybył tu szlakiem przetartym już przez warszawską młodzież inteligencką, która w  prężnie rozwijającym się mieście przemysłowym szukała coraz częściej i liczniej swoich życiowych szans....
Gliszczyński-łodzianin, ponieważ jego twórczość a także działalność społeczna i kulturalna związana była właśnie  z Łodzią. Autorka  w wnikliwy sposób przybliża nam ową postać, która zasłużyła na swoją "kartę w historii" tego miasta. Druga część książki ukazuje nam jego wiersze. Na końcu ilustracje.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: