Skala ocen płyt winylowych - ANTYKWARNIA.info

Płyty winylowe to nie tylko znakomity analogowy nośnik muzyki… Na przestrzeni lat stały się także jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów zainteresowań kolekcjonerów. Trudno się dziwić – duże, zapakowane w piękne, kolorowe okładki, owiane nutą tajemnicy i reprezentujące ponad 100-letnią historię gramofonu, niosą ze sobą znacznie większy ładunek emocjonalny niż płyty CD, o kasetach nie wspominając. Ludzie na całym świecie handlują płytami winylowymi. Niektóre, zwłaszcza limitowane wydania sprzed lat, osiągają na aukcjach zawrotne ceny. O ich cenie w ogromnym stopniu decyduje także jakość – te uszkodzone, porysowane, poplamione raczej nie staną się głównymi bohaterami internetowych aukcji. Tych ostatnich jest z kolei tak dużo, iż konieczne stało się stworzenie ustandaryzowanego systemu oceniania stanu sprzedawanych z drugiej ręki płyt. Po latach przyjął się ten stworzony przez popularny brytyjski miesięcznik dla miłośników płyt „Record Collector”. Według różnych opracowań składa się z 6 do 8 stopni. ANTYKWARNIA.info ocenia jakość płyt i informuje o niej, przyporządkowując jej odpowiedni stan. Znaczenie mają najdrobniejsze szczegóły dotyczące dźwięku i wyglądu płyty.

 

Zapraszamy do zapoznania się z poniższymi ocenami. Warto to zrobić, bez względu na to, czy poszukujesz albumów do słuchania, czy do kolekcjonowania.

 

Płyta w stanie DOSKONAŁYM

Album doskonały, nigdy nie odtwarzany, często fabrycznie zapieczętowany (powszechna praktyka w USA). Do opisania jakości sprzedawanej płyty ocena Mint używana jest niezwykle rzadko.

 

Płyta w stanie PRAWIE DOSKONAŁYM

Album prawie doskonały. Dla wielu sprzedających i kupujących to najwyższa możliwa ocena. Taka płyta może może mieć jedynie niewielkie niedoskonałości, żadnych wyraźnych śladów zużycia. Dopuszczalny m.in. niewielki ślad tzw. smuga fabryczna (tzw. ring wear). Przyznanie tej oceny uniemożliwiają wszelkiego rodzaju dziury, rysy, plamy, itp.

Płyta w stanie PRAWIE DOSKONAŁYM powinna wyglądać tak dobrze, iż jedynie dokładna inspekcja pozwoli odróżnić ją od całkiem nowej.

 

Płyta w stanie BARDZO DOBRYM

Płyta zasługująca na tę ocenę to po prostu używany winyl, którego właściciel dołożył wszelkich starań, by jak najlepiej go zachować. Płyty takie zdradzają pewne ślady użytkowania, jak delikatne rysy, sporadyczny minimalny szum podczas odtwarzania, ale nie przeszkadzają one w użytkowaniu krążka w istotny sposób i nie wpływają negatywnie na wrażenia wizualne. Albumy w stanie BARDZO DOBRYM są akceptowane przez zdecydowaną większość kolekcjonerów. LP godny oceny „BARDZO DOBRY” nie powinien posiadać więcej niż 2-3 defektów na stronie możliwych w przypadku takich płyt.

 

Płyta w stanie DOBRYM

Wiele z defektów występujących w przypadku płyt w stanie DOBRYM jest w płytach zasługujących na "BARDZO DOBRYM"  lecz bardziej uwydatnionych. Może występować szum podczas odtwarzania, słyszalny zwłaszcza w delikatniejszych partiach dźwiękowych. Nie powinien jednak w znaczny sposób utrudniać słuchania. Występują rysy i inne niewielkie uszkodzenia, których dopuszczalna ilość jest wyraźnie większa niż w przypadku płyt w stanie BARDZO DOBRYM. LP godny oceny „DOBRY” nie powinien posiadać więcej niż 6-9 defektów możliwych w przypadku takich płyt.

 

Płyta w stanie dostatecznym

Wiele z defektów występujących w przypadku płyt w stanie dostatecznym jest w płytach zasługujących na stan "DOBRY"  lecz jeszcze bardziej uwydatnionych. Może występować szum podczas odtwarzania, słyszalny zwłaszcza w delikatniejszych partiach dźwiękowych. Nie powinien jednak w znaczny sposób utrudniać słuchania. Występują rysy i inne niewielkie uszkodzenia, których dopuszczalna ilość jest wyraźnie większa niż w przypadku płyt w stanie DOBRYM. LP godny oceny „dostateczny” posiada więcej niż 10 defektów .

 

Płyta w stanie słabym

Płyty w stanie słabym znajdują się prawie na dnie klasyfikacji. Wcale nie znaczy to jednak, że są do niczego. Określenie „słaby” nie jest tutaj przypadkowe, bo takie płyty wciąż jak najbardziej nadają się do użytkowania. Można je odtwarzać i nie spodziewać się przeskakiwania, choć pewniakami są szum i trzeszczenie. Okładka albumy zdradza „intensywne” użytkowanie. Takie albumy warto kupować głównie wtedy, gdy chodzi o rzadkie tytuły, takie, których poszukiwałeś od wielu lat. Nawet po zakupie warto jednak szukać lepszej kopii.

 

Płyta w stanie kiepskim

Płyty bardzo zniszczone. Ich odtwarzanie sprawia poważne problemy, bądź w ogóle nie jest możliwe. Zarówno okładka, jak i płyta oszpecone są przez liczne ślady użytkowania. Występują plamy, ręczne napisy, dziury, okładka ledwo utrzymuje płytę w środku. Takie albumy mają wartość raczej jedynie dla kolekcjonerów.

Skala oceny na podstawie skali ocen z Manhattan Records wg. opracowania http://www.psychosonda.pl