Bezbronne miasto 1914-1918 Zobacz większe

Bezbronne miasto Łódź 1914-1918

01 - Praca zbiorowa

Używane

Książka z 2014r.

Ilość stron: 331

Wydawnictwo:  Narodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Kusiński

ISBN: 978-83-927666-1-2

Więcej szczegółów

51,00 zł

Opis

Okładka twarda z obwolutą
Stan książki bez śladów użytkowania jak nowa

Więcej informacji

Książka przedstawia obraz Łodzi i ziemi łódzkiej podczas I wojny światowej. Zawiera teksty prezentujące różne perspektywy: wspomnienia Mieczysława Hertza, obejmujące m.in. analizę przebiegu i skutków wojny dla miasta, fragmenty książki „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym” z 1898 r. autorstwa Jana G. Blocha oraz zapiski pielęgniarki Violetty Thurstan, naocznego świadka wydarzeń. Wydawnictwo uzupełniają unikatowe fotografie z zasobu łódzkiego archiwum.

  Władze administracyjne zniknęły, policję i wojsko ewakuowano, brakowało żywności i opału, a tuż obok toczono krwawą bitwę. Półmilionowe miasto było bezbronne i porzucone na pastwę losu.
  Tak zaczęła się dla Łodzi I wojna światowa, zwana wtedy Wielką Wojną. Ratunkiem dla mieszkańców okazała się działalność garstki obywateli, którzy uchwycili porzucony przez Rosjan ster władzy w mieście i sprawnie zorganizowali niezbędne służby. Zdobyli taki autorytet, że musiały się z nim liczyć nawet okupacyjne władze niemieckie.
  O niezwykłej przygodzie owych ludzi opowiada książka Mieczysława Hertza, świadka i uczestnika tych wydarzeń, a o samej "bitwie łódzkiej" - esej Jolanty Daszyńskiej, ilustrowany licznymi mapami.
  

Publikacja została wydana przez Narodowe Centrum Kultury i Wydawnictwo Kusiński. 
Współwydawcami są Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. 

30 Inne produkty w tej samej kategorii: