Egipt

Goetel Ferdynand

Używane

Książka z 1930r. z 15 ilustracjami
Ilość stron: 192
Wydawnictwo:  Gebethnera i Wolffa

Więcej szczegółów

120,00 zł

Opis

Wydanie drugie II
Blok książki spójny
Okładka twarda inroligatorska
Stan książki stan dobry
Strony w pełni czytelne czyste
Uwagi pieczątki dawnego właściciela

Więcej informacji

Ferdynand Goetel był jednym z najbardziej znanych pisarzy międzywojennej Polski. Podczas drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność kulturalno-konspiracyjną.

Pierwsze utwory Goetla, powstałe w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, dotyczyły przeżyć z okresu rewolucji bolszewickiej. Już na początku pierwszej wojny światowej został internowany przez Rosjan i wywieziony do Uzbekistanu. Zmuszony tam do wstąpienia w szeregi armii czerwonej, zbiegł z wojska, udając się przez Indie z powrotem do Polski. Przeżycia z pobytu w ogarniętej pożogą wojny i rewolucji Rosji znalazły swój wyraz w książce Goetla „Przez płonący wschód” (1922).

 

Ferdynand Goetel był od 1921 roku świadkiem odradzającej się po latach niewoli ojczyzny. Nie wszystko co wówczas obserwował, budziło w nim zachwyt. Ponieważ od wczesnej młodości sympatyzował z piłsudczykami, przemiany zachodzące w naszym kraju zyskały jego aprobatę dopiero po przewrocie majowym w 1926 roku. Lata trzydzieste upłynęły Goetlowi pod znakiem licznych podróży. Jego utwory z tego okresu dotyczą wypraw do Egiptu, Indii czy Islandii (m.in. „Podróż do Indii” z 1933 r.), a także wędrówek po Polsce. Goetel był także zapalonym narciarzem i taternikiem.

Podczas drugiej wojny światowej „oprócz organizowania samopomocy w środowisku kulturalnej Warszawy, Goetel zaangażował się także w działalność podziemną. W roku 1943 zaczął wydawać z wybitnym reżyserem - Wilamem Horzycą, pismo poświęcone kulturze, noszące tytuł „Nurt”. Było to jedno z niewielu wydawanych wówczas konspiracyjnych pism, w całości poświęcone zagadnieniom kulturalnym. Publikowano w nim nie tylko artykuły teoretyczne, ale także utwory poetów dzisiaj już zapomnianych, którzy zginęli z rąk hitlerowców lub sowietów w czasie wojny. W tym samym roku, za zgodą i wiedzą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział w misji niemieckiej do Katynia. Decyzja ta określiła jego losy na zawsze” – mówi dr Marek Gałęzowski z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Produkty powiązane

30 Inne produkty w tej samej kategorii: