Dwużeniec ?

Belmont Leo

Używane

Książka z 1933r.
Ilość stron: 208
Wydawnictwo: "Zdrój" 

Więcej szczegółów

145,00 zł

Opis

Blok książki spójny
Okładka twarda
Strony pożółkłe bez zakreśleń
Uwagi Okładka podniszczona, szczególnie grzbiet

Więcej informacji

Powieść osnuta na tle pomysłu słynnego lekarza francuskiego d-ra Valienne.

Przyjaciel Belmonta Pan Szeftel tuż po napisaniu powieści twierdził, że autor odtworzył w książce jego sylwetkę.

Romans z wątkami dramatycznymi w scenerii łódzkiego imperium. Główny bohater Roman Czerski to bankier, którego najbliższym otoczeniem są finansiści, fabrykanci, właściciele nieruchomości, lekarze. On jako młody prężny, przebojowy mężczyzna widzący potencjał tego miasta, marzy o rozbudowie własnej pozycji w odnalezionym przez siebie miejscu na ziemi.
Autor przedstawia jego męski świat przepleciony małżeństwem, romansem,  zazdrością i niespodziewanymi komplikacjami. Zaskakujące zakończenie wprowadza nas w zadumę. Tragedia bohatera zaprasza do wyjaśnienia  jego dalszych losów .   Sam autor odpowie na to pytanie w następnej powieści "On, czy nie on?", w której rozsnute zostaną dalsze dzieje niniejszego romansu, oraz występujących w nim osób, na tle konfliktu psychologicznego, zawartego w zagadce tytułowego zapytania " Czy dwużeniec? "

Leo Belmont (właściwie Leopold Blumental) - pisarz samotnik, "rycerz sprawiedliwości" , "hardy prometeida", "polski Multatuli" - sądzić by można, że życie autora, dramatycznie zakończone w 1941 roku w murach warszawskiego getta to doskanały matetriał na legendę literacką. 

W 1930 roku bardzo pozytywnie oceniając dorobek Belmonta Frank Erdtracht (tłumacz i krytyk współpracujący z wydawnictwem Renaissance) prognozował trwałe miejsce w historii literatury autorowi, o którym przyszłość napisze niejedną księgę, którego wielokrotnie odkrywać będzie, cytować, czynić pożyczki z jego "Wolnego Słowa", tej niewyczerpanej skarbnicy najprawdomówniejszych dokumentów epoki.

Jednakże rachuby te zawiodły, choć materiału dla przyszłych czytelników i monografistów Belmont pozostawił pod dostatkiem. 

30 Inne produkty w tej samej kategorii: