Rys rozwoju chemii w Polsce do roku 1830

Leppert Władysław

Używane

Książka z 1917r.
Ilość stron: 252
Wydawnictwo: sp. Wydawnicza Warszawska
Skład Główny w Księgarni E. Wende i Spółka
Druk Rubieszewskiego i Wrotnickiego w Warszawie

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje już w magazynie

Opis

Blok książki spójny
Okładka twarda
Stan książki zachowana jest w stanie bardzo dobr
Strony czyste w stanie dobrym

Więcej informacji

Władysław Leppert, chemik, przemysłowiec, kształcił się w Szkole Głównej w Warszawie, na Uniwersytetach w Strasburgu i Królewcu. W 1877 r. wrócił do kraju i pełnił funkcję asystenta prof. Hemiliana na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Chemii. Zajmował się badaniami naukowymi w dziedzinie chemii organicznej i technologii chemicznej. 

W 1914r. Władysław Leppert brał udział w pracach grupy chemicznej przy Komisji Politechnicznej, która opracowywała program przyszłej Politechniki Warszawskiej. Pomagał tez w opracowaniu programu nauczania Wydziału Chemicznego PW.  25 maja 1920r., w uznaniu zasług,  mianowany został  honorowym profesorem technologii chemicznej Politechniki Warszawskiej.

W ostatnich latach życia pracował nad opisaniem historii chemii w Polsce. W 1917 r. napisał „Rys rozwoju chemii w Polsce do roku 1830”, a dalszą część pozostawił w rękopisie. Zmarł 12 czerwca 1920r. w Warszawie.

Przed rokiem 1918 tematyka historii chemii podejmowana była przez nielicznych tylko chemików polskich, będących jednocześnie (signum temporisé) czołowymi organizatorami i animatorami życia środowiskowego. Ich indywidualne działania, wynikające z pobudek patriotycznych, spowodowały skierowanie uwagi głownie na problematykę historii chemii polskiej, jako mało znanej i całkowicie niedocenianej. Wybitni działacze i twórcy organizacji środowiskowych, propagatorzy idei uczynienia z chemii polskiej czołowej gałęzi nauki i przemysłu w odradzającym się państwie, jak: Władysław Leppert, Bronisław Znatowicz, Leon Marchlewski, Jan Bielecki, Jan Zawidzki, przed 1918 r. podejmowali tematykę historyczną, by ukazać i podtrzymać rwące się nici, dość nieskoordynowanych działań, podejmowanych przez poprzedników.
Najlepszym przykładem jest tu postać Władysława Lepperta, autora Rysu rozwoju chemii w Polsce do roku 1830, książki wydanej w 1917 ?., stanowiącej do dzisiaj podstawowy podręcznik historii polskiej chemii.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: