Nowy kiermasz bajek

01 - Praca zbiorowa

Używane

Książka z 1983r.
Ilość stron: 307
Wydawnictwo: Czytelnik
ISBN: 83-07-00768-2

Więcej szczegółów

11,00 zł

Opis

Okładka miękka
Stan książki zabrudzenia i otarcia oprawy
Strony pożółkłe bez zakreśleń
Uwagi pomiędzy 33 a 45 str lekkie zalanie w rogu

Więcej informacji

W roku 1945 powrócił do odzyskanej Ojczyzny lud warmiński i mazurski, wnosząc do skarbca narodowej kultury zachowane przez pokolenia pieśni polskie, baśnie, podania i legendy, które prześladowane i tępione przez germanizatorów, wbrew twierdzeniom nauki niemieckiej żyją nadal w sercach i umysłach ludu.
W 1950 r. Państwowy Instytut Sztuki rozpoczął poszukiwanie zachowanych na Powiślu, , Warmii i Mazurach elementów polskiej kultury. W ciągu zaledwie kilku lat zanotowaliśmy i nagrali na taśmy magnetofonowe ponad sześć tysięcy warmińskich kurlantek, i mazurskich frasek, baśni, podań i legend.
Wydarzeniem o dużym znaczeniu w życiu kulturalnym Warmii i Mazur było ukazanie się w 1957 r. pierwszego zbioru baśni, podań i legend warmińsko-mazurskich, pt. "Kiermasz bajek".
Książka miała zaprezentować czytelnikom całej Polski nie tylko bogactwo autentycznej tradycji miejscowego ludu, ale również autorów zamieszkałych na Warmii i Mazurach. (...) starali się przekazać zapamiętane z młodych lat lub odnalezione po 1945 r. wątki ludowych gadek i prastarych opowieści, które ich zdaniem nadawały się do reprezentowania tej "ziemi serdecznie znajomej" w baśniowej literaturze polskiej. Najważniejszym, choć bezimiennym twórcą tomu był jednak lud mazurski i warmiński.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: