Sędziowie są omylni Zobacz większe

Sędziowie są omylni

Sawicki Jerzy (Lex)

Używane

Książka z 1963r.
Ilość stron: 363
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna

Więcej szczegółów

24,00 zł

Opis

Wydanie pierwsze I
Okładka miękka z obwolutą
Stan książki stan dobry
Strony czyste w stanie bardzo dobrym
Uwagi obwoluta przybrudzona

Więcej informacji

Zbiór felietonów prawnika, profesora uniwersyteckiego, karnisty specjalizującego się w prawie karnym międzynarodowym dotyczących kontrowersyjnych wyroków sądowych z całego świata, kiedy to skazana została niewinna osoba.

Ksiązka w przciwieństwie do poprzednich felietonów autora jest bardziej zwarta, silniej akcentująca autorski zamysł, a mianowicie ma na celu zwrócenie uwagi czytelnikom na dwa zjawiska do których autor się ograniczył tak by zacisnąc kręgi poruszane: 

  1. sprawowanie funkcji sędziowskiej należy do zadań niezwykle trudnych i skomplikowanych; sedzia nie może się kierować tylko rozumem i logiką, lecz również, jeśli nie przede wszystkim, sercem i uczuciem; że sędziowie są i powinni być przede wszystkim ludźmi i - choć tego nie chcą i bardzo się tego boją, to jednak mogą być omylni.
    Autor stara się jednocześnie wyjaśnić złożoną genezę tych komplikacji, wskazując na potrzeby rozróżniania rzeczywistego błędu sędziowskiego od "pomyłki" pozornej, która w istocie bywa świadomym nadużyciem funkcji w celach z wymiarem sprawiedliwości nie mających nic wspólnego
  2. zdobycze cywilizacji, nowe osiągnięcia techniczne i naukowe, nowe stosunki socjalne stawiają przed prawnikami problemy, które wymagają wypracowania nowatorskich prawnych rozwiązań i konstrukcji oraz dokonania rewizji pewnych koncepcji starych.


W obu tych cyklach Lex dotyka wielu problemów szczegółowych, których aspekt prawny i moralny był dotychczas bądź niedostrzegany, bądź przemilczany.

"(....) mądrość wyraża się przede wszystkim w umiejętności stawiania pytań. Jest ich w książce wiele i wydaje się, że są one postawione niezwykle umiejętnie." Leszek Kubicki (Ze wstępu)

Produkty powiązane

30 Inne produkty w tej samej kategorii: