Teatr pamięci

Santis Pablo De

Używane

Książka z 2007r.
Ilość stron: 134 
Wydawnictwo:Muza
ISBN: 978-83-7495-091-6

Więcej szczegółów

15,00 zł

Opis

Wydanie pierwsze I
Okładka twarda
Stan książki jak nowa

Więcej informacji

Teatr pamięci to druga wydana w Polsce powieść Pablo De Santisa. W Argentynie ukazała się ona w 2000 roku. U nas, siedem lat później. Tak, jak to miało miejsce w przypadku innych jego książek, i tu De Santis oferuje czytelnikom powieść, która balansuje na granicy kilku gatunków: kryminału, thrillera i powieści erudycyjnej.


Jak jest kształtowana ludzka pamięć i czy można w nią wniknąć? Jak manipulować ludzkimi wspomnieniami? Te wyklęte przez ortodoksyjną naukę tematy fascynowały znanego naukowca – doktora Fabrizio, szefa tajemniczej fundacji. Jego naukowi spadkobiercy kontynuują badania swojego mentora, ale wykluczają ze swego grona faworyta Fabrizia, młodego neurologa, Martina Nigro. Mężczyzna, zafascynowany pracą doktora, nie może się z tym pogodzić. Tymczasem do szpitala, w którym pracuje Nigro, trafia Pan Nikt – pacjent z amnezją. Próby przywrócenia mu wspomnień do niczego nie prowadzą. Nieoczekiwanie, niepamiętającego niczego pacjenta, ktoś próbuje zabić…

Tytułowy teatr pamięci to nawiązanie do koncepcji tajemniczego odwróconego amfiteatru XV-wiecznego włoskiego filozofa, Giulia Camillo.

Teatr pamięci był odwzorowaniem wszechświata. Opierał się na planie znaków zodiaku; źródło jego pochodziło z grecko-rzymskiej mitologii. Każda postać była zarazem mitem oraz alegorią cnót, zawodów, podróży, praw natury, pochodzenia człowieka, części duszy, kar piekielnych, strukturą samej pamięci, samotnością. Kto by wszedł do teatru, zbudowanego z niemożliwą doskonałością, zyskałby całą wiedzę dzięki wizji niebiańskiej harmonii. To nie było, jak tradycyjna sztuka pamięci, narzędzie ułatwiające zachowanie wiedzy: teatr był absolutnym poznaniem samego siebie.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: