Panna Studzianna

Huszcza Jan, Pukaczewski Andrzej

Używane

Książka z 1983r.
Ilość stron: 71
Wydawnictwo:  KAW

Więcej szczegółów

115,00 zł

Opis

Wydanie pierwsze I
Okładka twarda
Stan książki stan dobry
Strony czyste w stanie bardzo dobrym
Uwagi Czasowe podniszczenie oprawy, Nakład: 4.00

Więcej informacji

Album jest próbą uchronienia przed niepamięcią cennych elemntów historii Łodzi; historii dawniejszej - łączącej się z pochodzeniem herbu tego miasta. Łódź w nazwie i łódka w herbie miasta mają swoje uzasadnienie i to nie tylko z powodu rzeki Łódki, która nie może dziś konkurować z Wisłą czy Odrą. Wody bowiem było tu ongiś pod dostatkiem. Mnogość źródeł i niewielkich rzeczek pozwoliła rozwinąć się przemysłowi, umożliwiając tym samym prawdziwy rozwój tego miasta. 

Niezbędne dla życia ich mieszkańców studnie szybko stały się nieodłącznym elementem łódzkiego krajobrazu. Dziś studnie te są nie tylko dowodem istnienia tych "niezliczonych źródeł", o których pisał Staszic w 1825 roku, ale również świadectwem wysokiego kunsztu artystycznego dziewiętnastowiecznych rzemieślników.

Kolejny element wspaniałego krajobrazu łódzkiego nieubłagalnie zanika...

Album powstał z głębokiego przekonania o wielkiej wadze tradycji i przede wszystkim z chęci zatrzymania  czasu choćby na fotogarii. 

Wspaniały łódzki fotografik Andrzej Pukaczewski  i  nie żyjący już dziś poeta Jan Huszcza - to twórcy którzy doskonale się uzupełnili tworząc tę pozycję. Cudowne czarno - białe zdjęcia przeplecione  finezyjną poezją.

"A ta nisza w ścianie
z lwim u góry pyskiem
wodę trzyma w kranie,
odkręć, ciurkną błyski.

To architektura
ciesząca skromnością:
nie wymysł więc gbura
ten wdzięk z przydatnością!

(Chciałbym pofolgować
nieco swojej złości,
niejedna budowa
nowa nie ma wdzięku
ani... przydatności!)"

30 Inne produkty w tej samej kategorii: