Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski Zobacz większe

Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski

Używane

1985r. KSIĄŻKA UŹYWANA, 48 STRON, Wydawnictwo Ossolineum

Więcej szczegółów

7,00 zł

Więcej informacji

Była to pierwsza tragedia humanistyczna napisana w języku polskim. Odsłaniała ona pod maską ustroju państwowego Troi główne niedomagania ustrojowe RP (Kochanowski posłużył się tu kostiumem antycznym, sięgnął do wątku z „Iliady” – do mitu o wojnie trojańskiej).

Utwór przedstawia debaty na dworze króla Troi Priama nad tym, czy Helena – porwana przez księcia trojańskiego, Aleksandra (Parysa) – ma być oddana Grekom, czy nie. Dwaj przybyli po brankę posłowie, Ulisses (Odyseusz) i Menelaos, grożą wojną, gdyż Rada Trojańska nie zgodziła się w końcu na wydanie im kobiety. W trosce o dobro państwa Antenor stara się nakłonić Radę, by nie ulegała królewiczowi i zmieniła decyzję. Ojciec Aleksandra, Priam, milczy – nie chce sprzeciwiać się synowi.

Jeśli chodzi o budowę utworu, to Kochanowski pozostaje wierny wzorcom tragedii antycznej. Zachowuje jedność miejsca, czasu i akcji. Operuje niewielką liczbą aktorów w poszczególnych epizodach – aby zachować tę liczbę, nie pokazuje przebiegu obrad Rady, lecz wprowadza postać jednego posła, który relacjonuje jej przebieg. Zachowuje też antyczną strukturę dramatu: prolog – monolog Antenora, epeisodia (jest ich 5), stasimony (są 3). Momentem kulminacyjnym, po którym następuje katharsis, jest głosowanie posłów; bohaterowie pochodzą z wysokich sfer; temat zaczerpnięty jest z mitologii.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: