Tylko o miłości - Tadeusz Rojek Zobacz większe

Tylko o miłości - Tadeusz Rojek

Używany

1990r. KSIĄŻKA UŹYWANA, 185 STRON, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe

Więcej szczegółów

7,00 zł

Więcej informacji

Turysta, wędrujący dziś ulicami odbudowanego po wojennych zniszczeniach Calais w północnej Francji, zabłądzi gdzieś w okolice nieistniejącej już ulicy Francuskiej. Ulica zniknęła, lecz pozostał dom, który z pewnością przyciągnie uwagę. Na jego ścianie widnieje bowiem tablica pamiątkowa z inskrypcją w języku angielskim:
Emma, lady Hamilton, przyjaciółka Admirała Nelsona zmarła w tym domu 15 stycznia 1815
Ta tablica została wmurowana przez brytyjskich
oficerów służących w Calais podczas Wielkiej Wojny,
ku pamięci ostatniego życzenia lorda Nelsona.
Przewodnik po mieście podpowie turyście, że oglądana przez niego tablica nie jest oryginałem lecz duplikatem; pierwsza znalazła się wśród gruzów spalonego domu. To jedyna pamiątka po sławnej lady Hamilton w mieście, gdzie umarła.
W szesnaście lat po śmierci lady Hamilton szukał jej grobu w Calais dr William Beatty, niegdyś chirurg na "Victory" - admiralskim okręcie, z którego Horacy Nelson dowodził w bitwie pod Trafalgarem, zwycięskiej lecz dla niego ostatniej. Już wówczas trudno mu było grób ten odnaleźć. Dziś nie wiemy, gdzie się znajduje.Dwaj mężczyźni, którzy ją kochali - mąż, sir William Hamilton spoczywa obok swej pierwszej żony w Slebeck w zrujnowanej dziś kaplicy, a lord Nelson w krypcie katedry Św. Pawła w Londynie.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: