Gwiezdne szczenię - Jacek Izworski Zobacz większe

Gwiezdne szczenię - Jacek Izworski

Używany

1986r. KSIĄŻKA UŹYWANA, 285 STRON, Wydawnictwo KAW

Więcej szczegółów

7,00 zł

Więcej informacji

Jacek Izworski to dawny członek Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki Szedar, powstałego w 1986 roku, w tym samym, w którym ukazała się jego powieść.

Znów odrywamy się od Ziemi, tym razem jednak podróż nie jest taką sielanką, jak u Wula. Horsedealer to piąty z istniejących statków kosmicznych posiadających możliwość poruszania się z prędkością nadświetlną. Zabiera nas on w podróż mającą na celu eksplorację nieznanych układów planetarnych.

Mamy XXVII wiek, Ziemianie wreszcie przestali ze sobą walczyć, a panującym ustrojem jest... zgadniecie? Oczywiście - socjalizm. Ludzie wreszcie przekroczyli barierę prędkości światła, co pozwoliło na dalsze loty. Autor z rozmachem przedstawia nam dzieje cywilizacji i historię czterech wcześniejszych ekspedycji, z których jedna zaginęła. Okazuje się, że życie we wszechświecie istnieje, choć trzy wyprawy, którym udało się wrócić nie natrafiły na wystarczająco inteligentne istoty, z którymi można byłoby się porozumieć.

Wspaniale nakreślona przeszłość pozwala nam doskonale zrozumieć motywy i cele wyprawy Horsedealera. Trzynastu śmiałków, wśród których jest jedna Polka - Helena Borek, rusza trasą Gagarina owego statku, który zaginął w kosmosie.

Wraz z autorem odwiedzamy kolejne planety, opisywane przez Helenę w formie pamiętnika z podróży. Tu chylę czoła przed Izworskim, który wspaniale przedstawił przyrodę istniejącą na poznawanych globach. Nie boi się przybliżyć szczegółów klimatu, drobiazgowo opisuje faunę i florę, rozważając przyczyny takiego, a nie innego ewolucji gatunków. Robi to na tyle doskonale, że szczegóły te nie są nużące, a jedynie sprawiają, że ich plastyczność wpływa na wyobraźnię czytelnika. Chwilami czułem się, jakbym był tam, wraz z przeżywającymi trudne momenty, członkami wyprawy.

Kiedy już zanurzyłem się całkiem w klimatyczny styl powieści, nagle zmieniła się osoba narratora. I nie był to żaden członek wyprawy Horsedealera, a kulonik o imieniu Kondias. Poznajemy zarówno jego, jak i cywilizację w której przyszło mu żyć. Jego ojczyzną jest Czikeria, planeta zamieszkiwana przez czikerów, gdzie rozumne kuloniki są jedynie nieco bardziej rozwiniętymi zwierzątkami domowymi. Jaki na Czikerii panuje ustrój?... Odpowiedź może być znów tylko jedna - socjalizm, ale tym razem wczesny.

Do Kondiasa od razu można poczuć sympatię. Obserwujemy jego codzienne życie, poznajemy jego historię, aż do dnia, kiedy... No właśnie. Kontrastująca z trudami podróży Heleny idylla Kondiasa, gdyby trwała dłużej mogłaby stać się nużąca. Jednak autor nie pozwala nam się nudzić. Wkrótce losy członków wyprawy Horsedealera i małego kulonika splotą się w bardzo dramatycznych okolicznościach, a potem będzie jeszcze ciekawiej i tak aż do samego końca znakomicie napisanej powieści, po przeczytaniu której żałowałem, że to już wszystko.

Powieść Jacka Izworskiego, to bardzo klimatyczne i znakomicie przedstawione zderzenie cywilizacji ludzi z innymi myślącymi istotami. Niewątpliwie Gwiezdne szczenię, to jedna z najlepszych książek jakie znajdują się w mojej kolekcji i z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autora, której fragment znalazłem w trakcie przeszukiwań sieci.

I o ile powieść Wula to czysty relaks, to książka Izworskiego stanowi już prawdziwą podróż aż do granic wyobraźni autora. I to bez paszportu.

30 Inne produkty w tej samej kategorii: